TOP atrakcje dla dzieci na Roztoczu

Prezentujemy wybrane atrakcje na spędzenie czasu z dziećmi na Roztoczu.

Jak spędzić aktywnie wolny czas z dziećmi? Podpowiadamy.

1) Spływy kajakowe
Kajaki Susiec
Spływy po rzece Tanew. Świetna propozycja dla rodzin lubiących obcowanie z przyrodą i zwierzętami. Do wyboru trasy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych kajakarzy. Dostępne kajaki zapewniające miejsca dla małych dzieci. Dodatkowo dowóz na początek trasy, fachowe doradztwo oraz rabaty na rowery i noclegi.
Możliwość zorganizowania ogniska.

https://roztoczewita.pl/szum-fan-splywy-kajakowe-na-tanwi/
https://kajakisusiec.pl/

Kajaki Szumy
Trasa Paary-Rebizanty trwająca 2-2,5 godziny. Możliwe miejsce między siedzeniami kajaka dla dziecka do 110 cm. Dostępny parking lub dostarczenie na miejsce rozpoczęcia trasy. Wysokiej jakości sprzęt oraz atrakcyjne ceny wynajmu.
http://www.kajakiszumy.pl/


Spływy kajakowe rzeką Wieprz
Hutki k. Krasnobrodu

Nowoczesne kajaki oraz sprzęt asekuracyjny (kamizelki, pokrowce na telefony). Możliwość zorganizowania ogniska na trasie spływu oraz powrót z trasy bryczką. Do wyboru pięć tras trwających od 2 do 6 godzin.
https://roztoczewita.pl/domki-letniskowe-na-wzgorzu/


Przystań nad Wieprzem

2) Czas ze zwierzętami
Gospodarstwo Agroturystyczne ,,Polanka i Konie”
Idealna forma wypoczynku dla rodzin, które nie chcą zostawiać swoich czworonożnych przyjaciół na czas majówki. Możliwość nauki i doskonalenia jazdy konnej pod okiem doświadczonych instruktorów. Dostępne domki noclegowe. Świetna lokalizacja blisko największych atrakcji Roztocza.
http://www.polankakonie.pl/


,,Dzikowisko”
Świetne miejsce na integrację ze zwierzętami. W gospodarstwie znajdują się psy, koty, kury, kozy, owce i klacze. Idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin pragnących spędzić majówkowy czas z dala od zgiełku miasta i odpocząć od elektorniki. ,,Dzikowisko” zapewnia noclegi w spokojnej i malowniczej okolicy. Dla dzieci kącik zabaw, plac zabaw, kontakt ze zwierzętami oraz możliwość pomocy przy gospodarstwie. Dorośli mogą spędzić czas na koszeniu trawy, rąbaniu drewna czy też dojeniu kózek. W pobliżu gospodarstwa znaleźć można wiele okolicznych atrakcji, np. kryty basen, uzdrowiska, szlak Green Velo. Miejsce na ognisko i grilla oraz parking dla gości.
http://www.dzikowisko-roztocze.pl/

3) Parki rozrywki
Park Linowy Zwierzyniec ,,Ranczo”
Trasy o różnym stopniu trudności, dzięki czemu jest to świetna rozrywka dla dzieci, jak i dorosłych.
https://www.obrocz.pl/park-linowy


Park Linowy Krasnobród
Dostępne cztery trasy trwające od 20 min do ponad 1 godziny. Trasy zawieszone na wysokości od 1 do 15 metrów na ziemią. Poniżej tras znajdują się mokradła, płynąca struga oraz lustro zalewu. Możliwość wykupienia pakietów na kilka tras. W ofercie również Paintball.
http://linowypark.pl/parki/krasnobrod/


Park Jurajski Krasnobród
Fantastyczny sposób na spędzenie czasu i naukę prehistorii dla najmłodszych. Dostępna ścieżka edukacyjna Dinozaury-Krasnobród, podczas której możemy spotkać Dinozaury z każdej ery. O każdej pełnej godzinie Przewodnik w cenie biletu.
https://www.dinozaury-krasnobrod.pl/pl


Wioska Przygody ,,Frajda”
Świetne miejsce dla dzieci na aktywne spędzenie czasu i integrację. W ofercie znajduje się Wioska Indiańska, Szalony Tor Przeszkód oraz Zwariowana Olimpiada. Wszystkie te atrakcje obejmuje cena biletu. Dodatkowe atrakcje: gra terenowa ,,Bitwa o Wojdę”, ,,Randka z Mariolką” czyli konkurs dojenia sztucznej krowy oraz pamiątkowe bicie monet.
http://wioskaprzygodyfrajda.pl/


Pasieka ,,Ulik”
Pszczelarska zagroda edukacyjna dla dzieci. W tym ścieżka przyrodniczo- edukacyjna, wykłady pszczelarskie oraz poczęstunek miodowy. Obserwowanie z bliska owadów zapylających (pszczół, trzmieli, motyli) w oszklonych ulach. Klienci i turyści jako bilet wstępu nabywają ,,miodową pamiątkę” przy wejściu.
http://ulikroztocze.pl/

4) Parki narodowe i krajobrazowe
Roztoczański Park Narodowy
W ofercie ścieżki poznawcze, szlaki turystyczne, trasy rowerowe. Również dodatkowe atrakcje, np. Stawy Echo, Florianka, Pałac Plenipotenta i wiele innych.
FILMIK YT: https://www.youtube.com/watch?v=vA1Invt13l4
http://roztoczanskipn.pl/

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w rezerwacie św.Roch, poprowadzona przez najciekawsze miejsca rezerwatu i okolic Krasnobrodu.
https://roztoczewita.pl/krasnobrodzki-park-krajobrazowy/
Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej
Znajdują się tu unikalne przełomy rzeczne strefy krawędziowej Roztocza i Puszczy Solskiej w postaci szeregu niewielkich wodospadów zwanych “szumami” lub “szypotami”, tworzących niezwykle, malowniczy, trochę górski charakter tej puszczańskiej krainy.
https://roztoczewita.pl/park-krajobrazowy-puszczy-solskiej/
Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy
Świetny do pieszych wędrówek. Na terenie Parku znajdują się cztery szlaki turystyczne oraz zabytki, np. barokowy klasztor i park w Radecznicy, ruiny kościoła w Mokrymplipiu, cerkiew punicka i wiele innych. Park zwiedzać można również z kajaka, pływając po Wieprzu oraz przez Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.
https://roztoczewita.pl/szczebrzeszynski-park-krajobrazowy/

5) Agroturystyka i ośrodki wypoczynkowe


Ośrodek Wczasowy ,,Roztoczanka”
Domki letniskowe dla rodzin z dziećmi. Bezpłatny i monitorowany parking, plac zabaw dla dzieci, boiska do gier na świeżym powietrzu, zewnętrzna siłownia, ścianka wspinaczkowa. Dostępne rowery miejskie na wycieczki po okolicy. W ofercie również park linowy, zalew, basen i chaty grillowe.
https://roztoczewita.pl/roztoczanka/


Centrum Turystyki Wiejskiej ,,Alicja”
Wspaniałe miejsce do wypoczynku na łonie natury, wśród zwierząt gospodarskich, jak i dzikich zwierząt. W okolicy szlaki piesze i rowerowe, łąki i lasy, okoliczne zabytki, zalew w Biszczy. Na terenie obiektu znajduje się również boisko do piłki siatkowej, plac zabaw oraz miejsce na grilla i ognisko.
https://roztoczewita.pl/centrum-turystyki-wiejskiej-alicja/


Ośrodek Wypoczynkowy „Sosnowa”
Domki noclegowe znajdujące się na pełnych zieleni terenach, wśród których rosną sosny. W okolicy znaleźć możemy zalewy oraz spływy kajakowe. W ofercie atrakcje takie jak przejażdżki rowerowe, piesze wycieczki, wędkarstwo, Paintball, jazda konno.
https://roztoczewita.pl/osrodek-wypoczynkowy-sosnowa/


Agroturystyka “Polana” i ,,Brzozowy Dworek”
Piękna okolica na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. W ofercie zakwaterowanie, boisko do siatkówki i staw wędkarski. Pokoje z drewnianymi meblami. Bezpłatny internet. Miejsce na grilla i ognisko oraz huśtawka ogrodowa i mały plac zabaw. Mile widziane dzieci w każdym wieku.
https://roztoczewita.pl/brzozowy-dworek/


Gospodarstwo Agroturystyczne ,,SPICHLERZ”
w Wożuczynie
Spokojna i atrakcyjna lokalizacja w sąsiedztwie zabytkowego zespołu parkowo-pałacowego z ruinami zamku Wożuczyńskich. Do dyspozycji gości: grill, miejsce na ognisko, wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, ogólnodostępna kuchnia. Dostępne wyposażenie dla rodzin z dziećmi oraz plac zabaw, piaskownica, huśtawka, zjeżdżalnia trampolina, sala telewizyjna i sala gier, bezpłatne rowery i możliwość gry w rzutki.
Goście otrzymują pamiątkowe pocztówki i mogą spróbować lokalnego miodu oraz naturalnych soków z jabłek z ekologicznego sadu.

6) Skanseny i izby regionalne
Izba Regionalna w Wożuczynie
Izba mieści się w zabytkowej, drewnianej organistówce z 1930r. Znajduje się w niej ponad 500 eksponatów z kategorii: etnografia, fotografia, archeologia, historia, sztuka. W Izbie prezentowane są zabytki z Wożuczyna i okolic, m.in. buty ze słomy, różne pojemniki ze słomy, drewniana beczułeczka na naftę, narzędzia gospodarcze, meble i sprzęty domowe, archiwalne fotografie Wożuczyna i wiele innych.
www.wozuczyn.pl
https://roztoczewita.pl/izba-regionalna-w-wozuczynie/

Wożuczyn


Skansen Historyczny w Nowosiółkach
Izba Pamięci powstała na podwórzu sołtysa Nowosiółek – Daniela Pawłowskiego. W skansenie znajdują się pralki, wagi, cukiernice, oraz wiele innych przedmiotów. Warto zobaczyć także czarno-białe zdjęcia historyczne, które stanowią najobszerniejszą kolekcję.
https://mojenowosiolki.wixsite.com/nowosiolki/copy-of-historia


Izba Pamięci Terroru Komunistycznego w Tomaszowie Lubelskim
Izba znajduje się w dawnym budynku więzienia UB. W izbie możemy zobaczyć wystawę zaprojektowaną przez lubelski oddział IPN. Dzięki czemu możemy poznać historię komunistycznego terroru.
https://roztoczewita.pl/izba-pamieci-terroru-komunistycznego-w-tomaszowie/

Tomaszów Lubelski – Izba Terroru Komunistycznego

Przygotowały studentki, praktykantki LOT Roztocze (2019 rok):

Małgorzata Milichiewicz i Weronika Czuchaj