Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu w Suścu

W dniach 29-30 lipca w Suścu odbył się XVI Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu, organizowany corocznie przez Wójta Gminy Susiec oraz Gminny Ośrodek Kultury.
Festiwal rozpoczął się w sobotę. Na scenie odbyły się koncerty zespołów: NipperBoy, Sonic, DJ Focus, dyskotekę pod gwiazdami poprowadził DJ Siwy. Gwiazdą pierwszego dnia festiwalu był zespół Nowator.
Drugi dzień festiwalu dostarczył publiczności niezapomnianych wrażeń. Odbył się konkurs Piosenki o Roztoczu podczas, którego zaprezentowały się 3 kapele i 12 zespołów z Polski i 1 z Ukrainy. Wszystkim występom przysłuchiwało się jury w osobach: Przewodniczący Andrzej Sar – Główny Instruktor ds. Dziedzictwa Kulturowego Lubelszczyzny, WOK w Lublinie; Agnieszka Kozyra – Dyrektor GOK w Bełżcu i Kornelia Niedbał– Młodszy Instruktor ds. Dziedzictwa Kulturowego Lubelszczyzny, WOK w Lublinie. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca: w kategorii zespoły: I miejsce – Narodowy Trojsty Muzyki – Mosty Wielkie, II miejsce – Zagórzanki z Łuszczacza, III miejsce – Czerwone Korale z Zawady; w kategorii kapel: I miejsce – Kapela Rzemyki z Józefowa, II miejsce – Kapela Bełżecka, III miejsce – Tomaszowska Kapela Podwórkowa. Uczestnicy przeglądu otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody pieniężne, ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Nadleśnictwo Józefów, Wójta Gminy Susiec, Gminny Ośrodek Kultury w Suścu.
Publiczność Festiwalu wysłuchała również koncertów w wykonaniu: zespołu „Cvit Kulbaby” z Ukrainy, zespołu Malibu z Hrubieszowa, dyskotekę pod gwiazdami poprowadził z DJ Sweet. W tym roku organizatorzy jako gwiazdę Festiwalu zaprosili zespół Feel, a gwiazdą wieczoru był zespół Power Play. Oba koncerty zgromadziły tłumy fanów i zapewniły doskonałą zabawę .
Festiwalowi towarzyszyły wystawy twórców ludowych i stoiska z regionalnymi przysmakami, które zaprezentowały: KGW Nad Szumami i KGW Sąsiadki Łuszczacz, Róża.
Jako organizatorzy pragniemy podziękować wszystkim, którzy wsparli nas finansowo i rzeczowo, a byli to: Krzysztof Grabczuk – Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Lubelskie – Smakuj życie, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Lasy Państwowe Nadleśnictwa Józefów, Kazimierz Caryk Zakład Usług Wielobranżowych w Suścu, Wiesław Byra Usługi Transportowo-Sprzętowe w Suścu, Piotr Bujara Usługi Tartaczne, Wyrób i Sprzedaż Tarcicy w Suścu, Justyna i Adam Bondyra Zakład Usługowo Produkcyjny Drewmet w Suścu, Władysław Bondyra Zakład Usługowo Produkcyjny Drewmet w Suścu, Daniel Naklicki Ośrodek Wczasowy Roztoczanka w Suścu, Lucyna i Bogdan Kozyra Pensjonat “Sosnowe Zacisze” w Suścu, Piotr Naklicki i Wojciech Naklicki – Firma Handlowo-Usługowo-Wytwórcza EUROCAMP w Suścu, Wiktor Hałasa Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego w Kunkach, Jan Bondyra Paary, Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Lubelskim Oddział Susiec, Adam Gwizdała Firma Budowlana Praktibud z Tomaszowa Lubelskiego, Zbigniew Pogudz Delikatesy Centrum w Suścu, Zdzisław Jachym Hurtownia Chemiczna w Tomaszowie Lubelskim, Spółdzielnia Socjalna Arka w Suścu.
Patronat Honorowy Festiwalu został objęty przez Marszałka Województwa Lubelskiego – Sławomira Sosnowskiego oraz Starostę Powiatu Tomaszowskiego – Jana Kowalczyka. Patronat medialny: Radio Lublin, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, LGD „Roztocze Tomaszowskie” i LOT Roztocze.
Konferensjerami Festiwalu byli: Anita Strumidło i Paweł Kowalczyk.

mat. Urząd Gminy w Suścu/GOK Susiec

fot. GOK Susiec