Trasa rowerowa do Florianki

Trasa prowadzi w kierunku południowym, ulicą Plażową do granic Zwierzyńca a dalej asfaltową drogą w kierunku wsi Sochy. W odległości niespełna kilometra osiąga kompleks stawów “Echo”, następnie biegnie obok osady leśnej Rybakówka. Jest to najlepsze miejsce obserwacji koników polskich.

Około 100 m za Rybakówką szlak rowerowy opuszcza drogę asfaltową i prowadzi na południe utwardzoną drogą leśną zostawiając po lewej stronie Czarny Staw. Trasa przecina pas torowiska (linia hutniczo – siarkowa oraz linia relacji Zamość – Stalowa Wola). Tuż za torami, w odległości około 30 m, w miejscu, gdzie od szlaku rowerowego odchodzi w lewo asfaltowa droga (tzw. łącznik – wewnętrzna droga RPN) znajduje się mały mostek na strumieniu Świerszcz, który w lokalnej tradycji jest nazywany “Malowanym Mostem”. Aleksandra Wachniewska, wyjaśnia pochodzenie tej, nie mającej uzasadnienia w wyglądzie nazwy określając, że “..ta romantyczna nazwa nadana maleńkiemu mostkowi zagubionemu w lasach wywodzi się z czasów, gdy królowa Marysieńka, jeszcze jako żona ordynata Zamoyskiego, wojewody “Sobie-pana”, przebywając w Zwierzyńcu wypływała gondolą z kanałów parku pałacowego, mijała “Czarny Staw” i płynąc rzeczką, kończyła spacer na “Malowanym Moście”.

Szlak dociera do Florianki i wiedzie przez nią aleją starych jaworów i klonów prowadząc do dawnego folwarku, gdzie współcześnie mieści się Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego w RPN. Tuż przed zabudowaniami szlak rowerowy zmienia kierunek na południowo – wschodni i prowadząc pod górę aleją modrzewiową opuszcza Floriankę. Ostatni odcinek trasy, do Górecka Starego przemierza piaszczystą drogę prowadzącą przez bór sosnowy. Trasa opuszcza teren parku i wchodzi do wsi Górecko Stare obok budynku dawnej szkoły. Przez wieś prowadzi wyboistą drogą do skrzyżowania dróg asfaltowych, skąd, już poza szlakiem, możliwy jest powrót do Zwierzyńca szosą w kierunku Tereszpola lub kontynuowanie przejazdu, m.in. do atrakcyjnego turystycznie Górecka Kościelnego – szosą (ok. 3 km).