Wieprz

Licząca 303 km długości rzeka Wieprz jest trzecią, co do wielkości rzeką Lubelszczyzny. Rozmiarami ustępuję jedynie Wiśle i Bugowi. Jednak w odróżnieniu od większych braci Wieprz płynie przez centrum regionu i na całej długości mieści się na obszarze województwa. Roztoczański odcinek rzeki doskonale nadaje się do spływów kajakowych.

Kajakową przygodę z Wieprzem na Roztoczu możemy rozpocząć od przystani kajakowej w Hutkach. Pierwszy, bardzo malowniczy etap spływu pokonamy w ok. 2 godziny. Dopływamy do śluzy w Bondyrzu, tuż obok hodowli pstrąga. Polecamy wędzonego!

Drugi etap z Bondyrza do Guciowa zajmie ok 2-3 godziny. Na trasie dużo zakoli, pnie w wodzie i przepiękne widoki. Za mostem w Guciowie rozpoczyna się teren Roztoczańskiego Parku Narodowego, na który nie można wpływać.

Kolejna przystań kajakowa na Wieprzu znajduje się w Guciowie. Stąd możemy dopłynąć do Zwierzyńca, do zalewu Rudka. Odcinek łatwy do przepłynięcia w ok. 2 godziny. Kontynuując spływ przepływamy przez dawny Ogród Skarbowy (park miejski w Zwierzyńcu) z lewej strony wpływa jedna z odnóg potoku Świerszcz. Po przepłynięciu pod 2 mostkami do rzeki wpływa druga odnoga potoku Świerszcz, która wcześniej tworzy staw kościelny. Dopływamy do kolejnego mostu drogowego, po prawej widać miejscowość Bagno a po lewej szkołę w Wywłoczce. Ten etap pokonamy w ok. 2 godziny.

Płynąc dalej z nurtem rzeki za kolejnymi zakrętami pojawia się stara śluza, której nie uda nam się pokonać kajakiem. Musimy przenieść kajak za przepust ok. 50 m. Tutaj odpoczywamy po kolejnym etapie spływu (po lewej wioska Turzyniec). Po kolejnej godzinie dopływamy do „Mostu Pstrągowego” w Żurawnicy. Trasa łatwa do pokonania w ok. 1,5 godziny.

Następny etap prowadzi z Żurawnicy do miejscowości Brody. Na tej trasie rzeka płynie rozległą doliną. Brzegi są strome, piaszczyste. Płyniemy przez teren Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Woda w rzece czasami płynie wolno, leniwie, ale gdy koryto zwęża się nurt staje się szybszy. Przepływamy przez kolejny próg wodny, woda się pieni. Dla wprawionego już trudami kajakarza nie stanowi to większego problemu. Płyniemy pod mostem, następny próg do pokonania i rzeka nagle staje się płytka, szeroka. Dobijamy do niskiego brzegu i kończymy etap. Odcinek ten ma długość 5 km i przepłyniemy go w 1,5 godziny.

Ostatni roztoczański fragment rzeki Wieprz, którym popłyniemy kajakiem kończy się w Szczebrzeszynie. Trasa jest bardzo malownicza, rzeka zbliża się po lewej stronie do wyniosłych wzgórz. Tuż przed metą koryto się zwęża i nurt nabiera szybkości, dopływa do mostu w Szczebrzeszynie (przy Młynie), gdzie mamy nieduży uskok (ok. 40cm). Po chwili docieramy do mostu drogowego (trasa Biłgoraj – Zamość), za którym kończymy spływ (ok. 200m po lewej stronie).

Cały szlak kajakowy z Obroczy do Szczebrzeszyna jest oznakowany. Przed końcem każdego etapu widnieje tabliczka o tym informująca, na mostkach kończących etapy – zielone tabliczki z nazwą miejscowości, w której się znajdujemy. Oznakowane są również niebezpieczne miejsca i miejsca przenosek.

źródło: kajaki-roztocze.pl

—————————————————————————————————————————————

Spływy na rzece Wieprz oferują firmy:

Domki letniskowe “Na Wzgórzu” – kajaki

Hutki 77D, 22-440 Krasnobród
tel. 510 244 993
www.roztocze.net.pl/nawzgorzu

barbarafila@o2.pl

Oprócz noclegów w domkach firma oferuje spływy kajakowe po Wieprzu.

http://roztoczekajaki.pl/

biuro@roztoczekajaki.pl

tel. 510 244 993

Dowóz z każdego miejsca w Krasnobrodzie na miejsce spływu.

————————————————————————————————————————————–

Trasa Hutki – Bondyrz I

Czas: 2 godziny
Dystans: 8 kilometrów
Trudność: Trasa łatwa

Trasa Hutki – Bondyrz I dla początkujących kajakarzy, łatwa, miła i przyjemna, bez przeszkód i bez przenoszenia kajaka. Idealna na spływ rodzinny z małymi dziećmi.

—————————————————————————————————————————-

Trasa Hutki – Bondyrz II

Czas: 3 godziny
Dystans: 12 kilometrów
Trudność: Średnia

Trasa dla bardziej zaawansowanych kajakarzy, możliwe powalone konary drzew, po drodze należy przenieść kajak przez most.

—————————————————————————————————————————-

Trasa Hutki – Guciów

Czas: 5 godziny
Dystans: 17 kilometrów
Trudność: Średnio-zaawansowana

Trasa dla wymagających kajakarzy, po drodze mogę wystąpić liczne przeszkody oraz nieprzewidziane niespodzianki.