Żurawce [gmina Lubycza Królewska]

Niegdyś miejscowości składające się z wielu dworzysk (później osad): Pietnoczki, Jacuchy, Netreba, Korczy, Kapecie, Predki, Podgórze. W miejscowości uliczki mają nazwy, uwagę zwraca nazwa – Nowy Świat.

Dawna cerkiew greckokatolicka, p.w. Podwyższenia Krzyża Św., wzniesiona w 1912 roku na miejscu poprzedniej z początku XIX wieku, przejęta 4 grudnia 1947 r. przez kościół rzymskokatolicki. Na wyposażeniu jest drewniany ołtarz późnobarokowy z pierwszej połowy XVIII wieku, ze współczesnym obrazem św. Trójcy w szczycie i ikonami w retabulum: Ukrzyżowania z XVIII w. oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1681 r., w ołtarzu po bokach dwie rzeźby: św. Anny z Marią czytające Biblię i św. Józefa z Dzieciątkiem, późnobarokowe z XVII w.

Ciekawostką było finansowanie budowy wielu okazałych cerkwi w miejscowościach położonych w pobliżu kordonu granicznego (na pocz. XX wieku). To nie było hojność monarchii tylko decydowały względy strategiczne. Spod kopuł cerkwi można było dokładnie zaobserwować ruchy obcych wojsk przy granicy.

Na cmentarzu zachowało się wiele kamiennych i żeliwnych nagrobków, które pochodzą sprzed 1945 roku. Najstarsze nagrobki SA to tzw. krzyże maltańskie. Drugą grupę stanowią kamienne żeliwne krzyże na kamiennych słupach. Większość nagrobków pochodzi z bruśnieńskich warsztatów kamieniarskich.

autor: Edward Słoniewski, www.zamosc.pttk.pl