Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach zaprasza

Zapraszamy do odwiedzania unikalnego muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach koło Lubyczy Królewskiej.

ceny biletów:

3 zł – normalny

2 zł – ulgowy


Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach (gmina Lubycza Królewska)

Skamieniałe drzewa to jedna z ciekawszych osobliwości powiatu tomaszowskiego. Największe skupisko tych fenomenów natury znajduje się w okolicy miejscowości Siedliska, gdzie ich śladem wytyczono dwukilometrową ścieżkę edukacyjną- „Szlakiem Skamieniałych Drzew”. Poruszając się nią, można zobaczyć:

  • skamieniałe drzewa i stanowisko cypryśnika błotnego

  • rezerwat “Jalinka”

  • wzgórze tatarskie-kurhan w kształcie półksiężyca

  • źródła rzeki Prutnik i kapliczkę nad źródłem, wybudowaną latach 20. XX wieku.

  • Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach

  • obiekt sakralny- cerkiew p.w. św. Mikołaja z 1901 roku.

Tutejsze skamieniałości można zobaczyć w lokalnym muzeum, które powstało w budynku byłej szkoły podstawowej. Mieszkańcy w ramach czynu społecznego przebudowali i odnowili obiekt, przystosowując go do umieszczenia w nim muzealnych zbiorów. Muzeum otwarto 21 czerwca 2003 r., głównym celem funkcjonowania obiektu jest zachowanie niezwykle cennych eksponatów, towarów natury i człowieka, oraz umożliwienie dokładnego ich poznania, ale także prowadzenie badań naukowych.

Muzeum złożone jest z trzech izb tematycznych. W największej, zajmującej kilka pomieszczeń, prezentowane są skamieniałe drzewa. Jest to bodaj największy zbiór tego typu okazów w Polsce. Do tej pory udało się zebrać ponad pół tysiąca eksponatów o różnych kształtach i barwach. Zadziwiają oglądających swoją wielkością i pięknem. W drugiej izbie- myśliwskiej – znajdują się trofea myśliwych: różne poroża, skóry z dzika i wilka, oraz sprzęt łowiecki. Natomiast w trzeciej zgromadzono stary sprzęt gospodarstwa domowego, będący dowodem bogatej tradycji kulturowej regionu. Można tutaj zobaczyć, niecki, stół stolarski i żelazka na duszę.

  • MMT