Roztocze Środkowe

Roztocze Środkowe graniczy od zachodu z Roztoczem Zachodnim, od północy z Padołem Zamojskim, od wschodu z Grzędą Sokalską i Równiną Bełską a od południa z Roztoczem Wschodnim i Równiną Biłgorajską. Zajmuje powierzchnię 1251 km2.

Region leży głównie w granicach woj. lubelskiego, obejmując tylko północno-wschodni fragment woj. podkarpackiego w okolicach Narola. Rozpościera się na terenie czterech powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, tomaszowskiego i lubaczowskiego. Roztocze Środkowe ciągnie się od Szczebrzeszyna do poprzecznego obniżenia między Narolem a Lubyczą Królewską.

W obrębie regionu leży 6 miast: Tomaszów Lubelski, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów i Narol, ponadto miejscowości Bełżec, Lubycza Królewska, Susiec, Guciów, Tarnawatka, Krynice, Adamów i Podlesina.

Region jest wyżyną zbudowaną z piaskowców mioceńskich i wapieni litotamniowych, zwykle bez pokrywy lessowej. Osiąga wysokości do 387 m n.p.m. (Wapielnia). Roztocze Środkowe przecinają podłużne doliny górnych odcinków Wieprza, Sołokiji i Tanwi. Jest to region silnie zalesiony. Na jego obszarze znajduje się Roztoczański Park Narodowy, Krasnobrodzki Park Krajobrazowy oraz wiele rezerwatów i pomników przyrody.

Rekomendowane noclegi:

Schronisko Turystyczne przy Starej Szkole

Ośrodek Wypoczynkowy Sosnowa

Domki letniskowe Na Wzgórzu

Domki letniskowe Na Wzgórzu

https://roztoczewita.pl/noclegi-w-stadninie-pod-lasem/

Hotel Antoni ***

Zajazd Arkadia

https://roztoczewita.pl/hotel-restauracja-staropolska/

Agroturystyka Stokrotka w Suścu

Agroturystyka Wypoczynek u Piotra

Aga Pokoje Gościnne

https://roztoczewita.pl/domki-nad-potokiem/

Pensjonat Sosnowe Zacisze ***

Ośrodek Wczasowy Roztoczanka