Szkolenie w Cieszanowie [22 marca]

Agroturystyka i sprzedaż bezpośrednia to temat szkolenia, które zaplanowano na 22 marca w Cieszanowie.

Dowiedz się jak zarabiać na agroturystyce oraz sprzedaży bezpośredniej ze swojego gospodarstwa.
Początek szkolenia o godz. 9.30 w Centrum Edukacji Ekologicznej w Cieszanowie.
Jak zarobić na festiwalach?
Przyjdź na szkolenie, uruchom agroturystykę, lub rozpocznij sprzedaż bezpośrednia ze swojego gospodarstwa dzięki ułatwieniom związanym z rolniczym handlem detalicznym.
Będąc rolnikiem, masz wiele możliwości dodatkowego zarobku. Jedna z nich jest prowadzenie w domu agroturystyki. Jeśli masz wolny pokój, warto spróbować, bo może się to okazać doskonałym źródłem dochodu.

Wystarczy spojrzeć na pobliski Susiec, czy Rebizanty gdzie prawie każdy dom oferuje kwatery dla turystów. A turystów w gminie Cieszanów mamy coraz więcej i poszukują oni możliwości noclegowych, szczególnie w okresie odbywających się w naszej gminie festiwali. Lipiec i sierpień jest najlepszym momentem do spróbowania swoich sił jako gospodarstwo agroturystyczne. Procedury są bardzo proste, gdyż wystarczy zgłosić swoją chęć prowadzenia agroturystyki do ewidencji gospodarstw agroturystycznych prowadzonych przez Urząd Miasta i Gminy Cieszanów (pok. nr 7)
Dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił, a mają ciągle wątpliwości lub pytania w Cieszanowie w piątek 22 marca organizowane jest szkolenie. O godz. 9.30 w Centrum Edukacji Ekologicznej – dawne kino, zasięgnąć będzie można wszelkich informacji o sposobach prowadzenia agroturystyki. Informacji o zasadach wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów udzieli Ludmiła Chmielowska z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.
Podczas szkolenia sporo miejsca zajmie też temat rolniczego handlu detalicznego. Rolnicy mogą sprzedawać żywność w ramach rolniczego handlu detalicznego bez obowiązku płacenia podatku, a niewielu o tym wie. Przypomnijmy. Od 1 stycznia 2017 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne, mogą rozpocząć działalność w ramach takiego handlu po uprzedniej rejestracji (bez obowiązkowego zatwierdzenia) u powiatowego lekarza weterynarii lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Podczas szkolenia zdobyć będzie można szczegółowe informacje na temat procesu rejestracji rolniczego handlu. Taką działalność w naszym powiecie prowadzi już 18 gospodarstw. W ramach takiego handlu możliwe jest m.in. przetwórstwo i sprzedaż wytworzonej we własnym gospodarstwie żywności, również tej przetworzone. Warunkiem jest to, że taka żywność musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu, a sprzedaż odbywa się z zachowaniem limitów wskazanych w rozporządzeniu oraz limitu przychodów z takiej sprzedaży do 20 000 zł (o ile producent chce korzystać z preferencji podatkowych). Na wszelkie pytania w tej kwestii odpowiedzi na miejscu udzielą pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, którzy wezmą udział w spotkaniu.

Po szkoleniu chętni do rozpoczęcia prowadzenia agroturystyk, czy sprzedaży w ramach rolniczego handlu detalicznego otrzymają pomoc merytoryczną ze strony Gminy Cieszanów.
Marcin Piotrowski z UMiG Cieszanów tłumaczy – pomożemy i wytłumaczymy wszelkie wątpliwości każdemu, kto zechce spróbować swoich sił w agroturystyce. Miejsca noclegowe w naszej gminie są bardzo potrzebne, dlatego odwiedzimy każdego gospodarza, który się do nas zgłosi. Pomożemy w stawianiu pierwszych kroków.
Gmina Cieszanów planuje również stworzenie bazy miejsc noclegowych, w której turyści odnajdą miejsca, w których można przenocować. Przeprowadzi również kampanię promocyjną i pomożemy gospodarzom w zdobywaniu pierwszych gości. Szczególnie w okresie festiwalowym.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z koordynującym projekt Marcinem Piotrowskim tel. 662 859 711 promocja@cieszanow.pl pokój nr 20 UMiG Cieszanów.
Marcin Piotrowski