Z dala od cywilizacji

Józefów – Fryszarka – Borowe Młyny – Susiec – rezerwat „Nad Tanwią”- Susiec – Oseredek – Hamernia – Józefów. Długość trasy – 55 km w tym: droga asfaltowa – 37 km, droga szutrowa 17 km, droga gruntowa 1 km.

Przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Józefowie bierze początek “Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej na Roztoczu“, którą pokonamy pierwsze 18 km dzisiejszej trasy. Kierując się jej znakami przejeżdżamy obok zespołu kościelnego z XVIII wieku i schroniska MM. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, na kolejnym jedziemy na wprost. Przed nami 30 km jazdy przez Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej – dla wielu osób będzie to prawdziwy powrót do natury. Park zajmuje powierzchnię 28 980 ha i charakteryzuje się występowaniem zwartych kompleksów leśnych, 90 % stanowi bór sosnowy (średni wiek drzew ok. 60 lat), na terenie których bujnie rozwija się flora i fauna – m.in. 4 gatunki storczyków, rosiczka, buławnik, lilia; wśród ptaków występują tu takie gatunki jak: orlik krzykliwy, bocian czarny, głuszec, puchacz, dudek, a wśród ssaków: jeleń, wilk, borsuk, jenot, łoś. Krajobrazowego bogactwa tym terenom dodają doliny rzek tworzących w wielu miejscach przełomy zwane szumami lub szypotami. Na tej trasie są to Sopot i Tanew. O czystości wód tych rzek świadczy występowanie w nich pstrąga i lipienia.

Za skrzyżowaniem, wjeżdżamy na drogę gruntową (1 km) uwaga, przy zjeździe z górki należy wyhamować u podnóża z powodu możliwości podeszczowego zbierania się piachu. Następne 7 km to droga o nawierzchni szutrowej, po której dojeżdżamy do mostu na rzece Sopot we Fryszarce. Po dawnej osadzie, w której “fryszowano”, czyli świeżono surówkę żelaza pozyskiwanego z rud darniowych, pozostała już tylko nazwa i piękne miejsce ze współczesnym śródleśnym parkingiem. 10 kolejnych kilometrów to droga asfaltowa (do Borowych Młynów). Po 7 km od mostu na rozwidleniu dróg jedziemy w prawo.

W Borowych Młynach warto zatrzymać się obok mostu na rzece Tanew, by wsłuchując się w charakterystyczny szum płynących wód, poddać się urokowi tego miejsca. Kontynuując jazdę, musimy wrócić 200 m i skręcić w prawo, bezpośrednio za zabudowaniami leśniczówki, w leśną drogę o nawierzchni szutrowej. Po 8 km drogi szutrowej, 1 km asfaltu, znów 1,5 km drogi szutrowej docieramy do Suśca. Jeszcze 500 m nawierzchnią asfaltową i dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą powiatową, na którym skręcamy w prawo. 2 km jazdy przez Susiec powinno wywołać wrażenie, że ta letniskowa wieś, będąca siedzibą gminy, ma podstawy do aspirowania, by być tzw. kurortem turystycznym. Dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie tablica informacyjna: Rezerwat “Nad Tanwią” 3 km, wskaże nam właściwy kierunek jazdy. Po dotarciu do rezerwatu, mamy okazję odpocząć nad rzeką Tanew, która w tym miejscu tworzy “szumy”- ponad dwadzieścia małych wodospadów.

Dla tych, którzy chcieliby się sprawdzić w jeździe górskiej, polecamy 900 – metrowy podjazd do Huty Różanieckiej, który zaczyna się bezpośrednio za parkingiem przy rezerwacie. Uwaga – przy powrotnym zjeździe prędkość może dochodzić do 70 km na godzinę. Wracamy do Józefowa, mamy do pokonania 20 km, jedziemy do Suśca (tak jak przyjechaliśmy) i z Suśca drogą powiatową przez Oseredek, obok rezerwatu “Czartowe Pole“, Hamernię do Józefowa.