Tylko dla orłów

Józefów – Łuszczacz – Krasnobród – Suchowola – Adamów – Jacnia – Kaczórki – Bondyrz – Guciów – Obrocz – Józefów. Długość trasy 72 km w tym: droga asfaltowa – 67,4 km, droga leśna – 4,5 km.

Udajemy się drogą powiatową w kierunku Tomaszowi Lubelskiego. Po 15 km niewielkich podjazdów i zjazdów, skręcamy w stronę wsi o wdzięcznej nazwie Róża; 150 m pod górkę, po czym 1,2 km zjazd i 800 m ostry podjazd do wsi Łuszczacz. Kolejne kilometry będziemy pokonywać drogami biegnącymi przez Krasnobrodzki Park Krajobrazowy i jego obrzeżami. Krasnobrodzki Park Krajobrazowy zajmuje powierzchnię 9390 ha i obejmuje swym zasięgiem najwyższe wzniesienia Roztocza Środkowego o wysokości ok. 350 m n.p.m.

Ponad 60 proc. powierzchni parku zajmują lasy. Dominują bory sosnowe, jodłowe i buczyna karpacka, która zaprezentuje się nam w całej okazałości na przestrzeni kilku najbliższych kilometrów naszej trasy. Po pokonaniu wcześniej wymienionego podjazdu, mamy 500 m zjazd i docieramy do rozwidlenia dróg; jedziemy prosto, po lewej mijając ww. Różę. Wjeżdżamy do lasu, jedziemy jeszcze 400 m asfaltem, po czym droga leśna (4,5 km,;~ większość z górki) o niezłej nawierzchni, poprowadzi nas do leśniczówki Zielone, za którą biegnie droga Tomaszów Lubelski – Krasnobród.

Jedziemy w lewo, po 4 km w Krasnobrodzie, obok barokowego kościoła wybudowanego pod koniec XVII wieku wraz z klasztorem, ufundowanego przez Marysieńkę Sobieską jako wotum wdzięczności za uzdrowienie, na skrzyżowaniu, skręcamy w prawo w kierunku Sumina. Po lewej stronie mijamy XVIII wieczną Kaplicę na Wodzie. Po 2 km drogowskaz: „Suchowola 5 km” wskaże nam właściwy kierunek jazdy. Czeka nas 5 km podjazdów i zjazdów we wspaniałej scenerii roztoczańskich krajobrazów.

Ze wsi Suchowola przez 6 km jedziemy w kierunku wsi Adamów – 5 km płaskiego terenu, 1 km przed Adamowem – w miarę łagodny podjazd. Na skrzyżowaniu jedziemy w lewo, ku naszej radości 1,7 km zjazd do wsi Jacnia – było to już ostatnie wzniesienie na dzisiejszej trasie. Przejeżdżamy Jacnię i skręcamy w prawo w kierunku Józefowi, po 1,6 km na skrzyżowaniu skręcamy w prawo – drogowskaz “Zwierzyniec 16 km”.

Przez najbliższych 10 km jedziemy doliną rzeki Wieprz, otoczeni z obu stron lesistymi wzgórzami. Trasa biegnie przez wsie; Kaczórki, Bondyrz, Guciów i Obrocz. W Bondyrzu nieopodal zabytkowego młyna znajduje się hodowla pstrąga. Smakosze tej ryby będą mieli okazję sprawdzenia, jak ona smakuje po przejechaniu 50 km. W Guciowie, w zależności od zainteresowań i samopoczucia, możemy zwiedzić zagrodę – skansen. Z Guciowa do Józefowa jest jeszcze 20 km, z czego 13 km wiedzie przez Roztoczański Park Narodowy, który w 92% pokrywają lasy charakteryzujące się występowaniem wielu drzew osiągających “pomnikowe wymiary”, co będziemy mogli zaobserwować, pokonując ten odcinek trasy. W Obroczy na skrzyżowaniu koło mostu na rzece Wieprz jedziemy na wprost, po 2,5 km na kolejnym skrzyżowaniu jedziemy w lewo, po 14 km osiągamy metę.