Piknik Historyczno-Militarny w Cieszanowie [25 maja]

Piknik Historyczno-Militarny w Cieszanowie

W sobotę 25 maja na kąpielisku „Wędrowiec” w Cieszanowie już po raz drugi spotkają się miłośnicy historii, militariów i służb mundurowych. Na Pikniku Historyczno-Militarnym każdy znajdzie coś interesującego dla siebie, a w szczególności dzieci i młodzież. Dla najmłodszych przygotowano bezpłatne atrakcje w postaci: dmuchańców, gier terenowych, malowania twarzy w barwy ochronne, strzelnicy. Wszystko stanowić będzie wyjątkową lekcję historii i patriotyzmu.

Podczas sobotniej imprezy przeniesiemy się w czasie. Dzięki rekonstruktorom z Bractwa Srebrnego Miecza z Cieszanowa dowiemy się o wyprawie hetmana Jana Sobieskiego w 1672 roku pod Cieszanów. Oddział Powstańców Styczniowych „Lubelskie Ćwieki” przeniesie nas w okres powstania styczniowego i przeprowadzi atrakcyjne gry terenowe. Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historyczno-Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich wraz z zamojskimi ułanami rozgromią na naszych oczach pod Komarowem oddziały Armii Konnej Siemiona Budionnego. Swoje umiejętności zademonstrują też współcześni wojownicy z Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia z Lubaczowa, którzy zaprezentują dynamiczny pokaz technik walki oraz współczesny sprzęt wojskowy. Każdy będzie mógł też choć na chwilę stać się strażakiem, dzięki udziałowi w pikniku jednostek OSP z Dachnowa, Niemstowa i Nowego Sioła.

Muzycznie piknik wypełnią występy:Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” z Lubaczowa, Zespołu Śpiewaczego„Niespodzianka” z Krowicy Samej i Zespołu Salsa z Cieszanowa. Wyjątkowy program specjalnie na tę okazję przygotowała też grupa cieszanowskiej młodzieży. Nie zabraknie również regionalnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Niemstowa oraz gości z węgierskiego miasta Diósd. Ciekawą imprezą towarzyszącą piknikowi będzie I Turniej Nalewek w Cieszanowie pn. „NALEWKI NA KRESACH”, który organizowany jest w ramach Festiwalu Smaków w Cieszanowie.

Podczas pikniku odbędzie się także Dzień Dawcy Szpiku oraz zbiórka rzeczy dla dzieci z Domu Dziecka w Nowej Grobli.

Miejsce: teren kąpieliska „Wędrowiec” w Cieszanowie

Czas: Sobota 25 maja  godz. 15.00-19.00

Wstęp wolny.

Harmonogram · sobota, 25 maja 2019

15:00 Występ zespołu Niespodzianka

15:20 Rekonstrukcja walk z okresu Jana III Sobieskiego – Bractwo Srebrnego Miecza

15:50 Pokaz ratownictwa – OSP Niemstów

16:10 Pokaz tańców dawnych16:30Rekonstrukcja walk z okresu Powstania Styczniowego – Kobylanka17:00Występ zespołu Kresy cz I

17:15 Pokaz w wykonaniu Jednostki Strzeleckiej

17:35 Występ zespołu Kresy cz II

17:50 Rekonstrukcja walk o niepodległość Polski 1918-1920 – z udziałem kawalerii

18:15 Występ zespołu Kresy cz III

18:30 Rozstrzygnięcie konkursu “Nalewki na Kresach”

19:00 Muzyczny wieczór z zespołem Salsa