Rekrutacja do projektu „Komiksowy Sobieski”

Gminna Biblioteka Publiczna w Lubyczy Królewskiej rusza z rekrutacją do projektu pt. „Komiksowy Sobieski”, realizowanego w ramach dofinansowania ze środków MKiDN.

W ramach projektu odbędą się warsztaty historyczne, rysunkowe i komiksowe dla 30 dzieci w wieku od 7 do 15 lat w 3 grupach po 10 osób na 3 miejscowości: Lubycza Królewska, Siedliska i Żurawce. Nabór do projektu będzie trwał od 4 do 30 maja 2020 r. Warunki uczestnictwa szczegółowo rozpisane są w regulaminie projektu. Formularz rekrutacyjny znajduje się poniżej. Zajęcia odbędą się w możliwie najszybszym terminie, po poluzowaniu restrykcji w związku z trwającą epidemią.

INFORMACJE O PROJEKCIE

Projekt będzie skupiał się wokół historii Jana III Sobieskiego na terenach gminy Lubycza Królewska. W ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty rysunkowe, historyczne i z tworzenia komiksu dla 30 osób w wieku od 7 do 15 lat z trzech miejscowości: Siedliska, Lubycza Król. i Żurawce. Efektem zajęć będzie stworzenie antologii komiksów o historii Sobieskiego na ziemiach lubyckich. Uczestnicy projektu wyjadą także na wycieczkę związaną z tematyką warsztatów (Pałac w Wilanowie). Na podsumowanie projektu zostanie zorganizowany konkurs na okładkę komiksu, którego rozstrzygnięcie odbędzie się podczas oficjalnej wystawy dla mieszkańców gminy. Celem projektu będzie popularyzacja dziedzictwa historycznego oraz poszerzenie oferty kulturalnej związanej ze stworzeniem antologii komiksów w formie katalogu. Poszerzony dostęp do oferty kulturalnej zintegruje społecznie osoby zagrożone wykluczeniem z terenu gminy Lubycza Królewska o ograniczonym dostępie do ośrodków kulturowych.

W PROGRAMIE:

  • Warsztaty rysunkowe „Rozrysuj się” – (3 miejscowości po 15 godzin) – warsztaty z Aleksandrą Jędrzejewską – ilustratorka, rysowniczka. Wykonywała ilustracje do książek zamojskiego pisarza Łukasza Izarowskiego.
  • Warsztaty historyczne „Lubyckim tropem Sobieskiego” – (3 miejscowości po 2 godziny) – prowadzący Mariusz Lewko – historyk, regionalista.
  • Warsztaty komiksowe „Sobieski według komiksowej kreski” – (3 miejscowości po 6 godzin) – warsztaty z Maciejem Pałką – porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny. Jest on również animatorem kultury komiksowej. Prowadzi pracownię komiksu w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Organizator Samizdat – Lublin Zine Festival. Do tej pory przeprowadził kilkaset warsztatów komiksowych, brał udział w kilku rezydencjach artystycznych i w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą (Grecja, Palestyna, Jordania, Japonia).
  • Wycieczka do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie
  • Konkurs na okładkę antologii komiksów z nagrodami oraz wystawa prac wykonanych podczas warsztatów

Zajęcia w ramach projektu są bezpłatne.

mat. nadesłany

 

  • MMT