Wydarzenia w gminie Cieszanów [20 i 21 stycznia]

W gminie Cieszanów zorganizowanych zostanie sporo ważnych wydarzeń. Zapraszamy na dwa najbliższe.

20 stycznia 2018 roku w Nowym Lublińcu odbędzie się zimowy pieszy rajd z okazji przypadającej 155. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Rajd pieszy do Kobylanki:
długość trasy: około 15-17 km. W zależności od warunków organizator może zmienić trasę rajdu, rajd odbędzie się bez względu na warunki pogodowe, uczestnicy pełnoletni udział w rajdzie biorą na własną odpowiedzialność, osoby niepełnoletnie przebywają pod opieką rodziców lub opiekunów. Organizator nie odpowiada za ewentualny uszczerbek na zdrowiu uczestników rajdu.
Trasa rajdu: drogi leśne (głównie), drogi utwardzane, drogi asfaltowe oraz w niewielkim procencie marsz w terenie leśnym bezdrożnym oraz okresowo podmokłym, zalecane buty nieprzemakalne oraz kije trekkingowe, na trasie rajdu ognisko w miejscu wyznaczonym (napoje w zakresie własnym uczestników), możliwość zapalenia zniczy pod pomnikiem oraz krzyżem w miejscu obozu powstańczego gen. A. Jeziorańskiego.

Gloria Victis – rajd w rocznice wybuchu powstania styczniowego
W sposób wyjątkowy w gminie Cieszanów rozpoczynają się obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W sobotę 20 stycznia z okazji 155 rocznicy wybuchu powstania styczniowego odbędzie się rajd pieszy do lasu Kobylanka. Miejsca, w którym w dniach 1 i 6 maja 1863 roku powstańcy pod dowództwem gen. Antoniego Jeziorańskiego stoczyli dwie zwycięskie bitwy z wojskami rosyjskimi. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Podkarpacia, gdyż niewiele jest na naszym terenie miejsc bezpośrednio związanych z tym ważnym zrywem narodowym. Bitwy pod Kobylanką były jednymi z największych zwycięskich potyczek wojsk powstańczych, a sukces jaki odniosły wojska polskie odbił się szerokim echem w całym kraju i wzmocnił morale powstańców.
Rocznicowy rajd ruszy pod hasłem „GLORIA VICTIS”. Ponad 100. uczestników, którzy zgłosili chęć udziału w zimowej pieszej wyprawie wyruszy spod cmentarza w Nowym Lublińcu. W rajdzie udział wezmą rekonstruktorzy z cieszanowskiego Bractwa Srebrnego Miecza oraz członkowie Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia, a rajd rozpocznie wystrzał z armaty. Piętnastokilometrowa trasa rajdu prowadzić będzie głównie drogami polnymi oraz leśnymi, a główne uroczystości rocznicowe odbędą się przy pomniku znajdującym się w miejscu obozu powstańczego gen. Jeziorańskiego. „Będzie to wyjątkowa lekcja patriotyzmu, w szczególności dla młodych” podkreśla Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów – Zdzisław Zadworny.

www.facebook.com/152780798800079/videos/vb.152780798800079/192205288190963/?type=2&theater&notif_t=feedback_reaction_generic&notif_id=1516275277852908

———————————————————————————————————————————

21 stycznia w Gorajcu o godz. 17.00 z koncertem kolęd wystąpi Zamojski Zespół Wokalny Nie Ten Dzień.
Wyjątkowa akustyka i klimat gorajeckiej cerkwi w połączeniu z chóralnym wykonaniem najpiękniejszych kolęd z naszego regionu.

www.youtube.com/watch?v=nPWtIT162MMq