Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim

Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy jest położona w samym centrum Tomaszowa Lubelskiego. Świątynia pełni rolę wizytówki miasta. Z pewnością jest atrakcją turystyczną dla każdego kto tutaj przyjeżdża i pragnie zgłębić wiedzę na temat prawosławia. Patronem świątyni jest św. Mikołaj Cudotwórca arcybiskup Mir Licyjskich, od lat należący do świętych najbardziej czczonych w cerkwi prawosławnej. Wierni zwracają się do niego w modlitwie w wielu intencjach, uważają go za szczególnego orędownika w różnych chorobach. Uważany jest za sprawującego opiekę nad rodziną, patrona wdów i sierot.

Cerkiew jest murowana, trójdzielna z kopułą nad nawą i czterema wieżyczkami imitującymi kopułki z kokosznikami wokół hełmów. Cerkiew posiada unikalną zewnętrzną polichromię z wizerunkami świętych, ciekawą bryłę architektoniczną, odrestaurowany ikonostas oraz specyficzny dla prawosławia klimat. Budynek zaprojektowano w stylu neorosyjsko–bizantyjskim, zgodnym z ówczesnymi trendami architektonicznymi. Za całość przedsięwzięcia odpowiadał ks. Korneliusz Gierasimowicz. Prace budowlane trwały siedem lat. Nadzór budowlany sprawował Konstanty Drozdowski i Gabriel Arbuzow. Do dzisiaj zachował się przepiękny ikonostas, którego autorem był mistrz Kuźma Morozow. Świątynie wyświęcono w 1890 r. i od tego momentu rozpoczęto sprawowanie nabożeństw. Ks. Korneliusz Gierasimowicz był założycielem Bractwa ku czci św. Jerzego – (patrona poprzedniej świątyni), które po powstaniu nowej cerkwi p.w. św. Mikołaja, rozszerzyło swoją strukturę, w tamtym czasie liczyło 95 osób i dalej kontynuowało swoją działalność. Stowarzyszenie posiadało bracką herbaciarnię (z ros. czajnia), jej budynek istnieje do dzisiaj, jednak obecnie posiada inny charakter.

Prawosławie pojawiło się na tomaszowskiej ziemi w XIV w. i od tamtego czasu funkcjonowały parafie: św. Archanioła Michała – Parafia Rogóżniańska (1531 r.), Zaśnięcia Bogurodzicy (od 1690 r.), św. Jerzego, św. Mikołaja (od 1689 r.), św. Dymitra – kaplica cmentarna (1905 r). Cerkiew prawosławna p.w. św. Mikołaja powstawała w latach 1883–1890 w czasie największego rozkwitu prawosławia na tych ziemiach, gdzie było 43 tysięcy wiernych w powiecie tomaszowskim. W tamtym czasie władze wystarały się o pozwolenie oraz niezbędne środki na budowę nowego obiektu sakralnego.

Głównymi świętami parafii są święta: św. Mikołaja (obchodzone 22 maja i 19 grudnia) oraz Święto Chrztu Pańskiego (19 stycznia) – znane w Tomaszowie Lubelskim jako Święto Jordanu. Na terenie parafii funkcjonują liczne cmentarze, którymi opiekuje się miejscowy prawosławny duchowny. Pomimo niewielkiej społeczności parafian, na przestrzeni 25 lat wiele zmieniło się w tomaszowskiej cerkwi. W 2003 roku ukończono renowację najstarszej 400-letniej ikony Bogurodzicy. Parafia od 2005 r. jest współorganizatorem Dni Muzyki Sakralnej, odbywającej się w ostatnią sobotę lipca. Obecnie świątynia odzyskuje swój dawny blask, cały czas trwają przy niej i w niej prace remontowo-budowlane.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania parafialnego bloga http://tomaszow.cerkiew.pl/. Znajduje się na nim wiele interesujących informacji na temat historii świątyni, prawosławia na ziemi tomaszowskiej, żywot patrona parafii wraz z akatystem w języku polskim. Odświeżony blog został wzbogacony ponadto o fotografie wnętrza świątyni, relację z bieżących remontów, święta Jordanu oraz wygląd cerkwi na starych pocztówkach w bogatej galerii zdjęć. Na stronie znajduję się zakładka w której można wirtualnie zwiedzić świątynię. Wirtualny spacer jest prezentacją multimedialną, stającą się elementem kreowania nowoczesnego wizerunku naszego miasta.

Zachęcamy do obejrzenia wnętrza cerkwi p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim.

 

Zwiedzanie po umówieniu z księdzem Dariuszem Wasilukiem:

tel. 783 104 741



ul. Rynek 13, 22-600 Tomaszów Lubelski
Kancelaria parafialna:
ul. Kopernika 18,  22-600 Tomaszów Lubelski
czynna (poniedziałek – piątek): 9.00 – 13.00
tel.: 84 664 28 36

http://tomaszow.cerkiew.pl/

Proboszcz: ks. Dariusz Wasiluk
e-mail: proboszcz: wasilukdarius@o2.pl
parafia: tomaszowmikolaj@wp.pl