Biegacze na start w Cieszanowie

W niedzielę 28 czerwca 2020 roku w Cieszanowie odbędzie się jeden z pierwszych po długiej przerwie w Polsce biegów ulicznych.

W Cieszanowskiej „Dysze” imienia Wojtka Pałczyńskiego udział może wziąć 100 biegaczy oraz 50 miłośników nordicwalking. Właśnie ruszyły zapisy na stronie www.dostartu.pl.

Bieg dla wielu osób ma bardzo sentymentalny charakter gdyż upamiętnia jednego z najaktywniejszych członków życia społecznego i sportowego Gminy Cieszanów – Wojtka Pałczyńskiego. W jego organizację zaangażowała się liczna grupa społeczników i miłośników sportu, a swój udział w biegu zapowiedział mistrz olimpijski Robert Korzeniowski.

W tym roku mija także sześć lat od tragicznej śmierci jednego z głównych inicjatorów i patrona biegu.To właśnie dla uczczenia pamięci po nim zbierają się rokrocznie w jego rodzinnej miejscowości biegacze z całej Polski.

Wojtek zawsze związany był z cieszanowskim sportem, już od juniora grał w lokalnej drużynie piłkarskiej, a w późniejszych latach jego hobby stało się bieganie. Z tej wielkiej pasji w roku 2015 zrodził się pomysł, aby tą zdrową ”zajawką” zarażać także innych – tak powstał pomysł na realizację
Cieszanowskiej Dychy oraz oficjalna nazwa zespołu zrzeszającego okolicznych biegaczy – Runners Cieszanów, którą tworzył wraz z  trzema przyjaciółmi. Wojtek, Bartek oraz dwaj bracia Grzesiek i Karol to właśnie oni na własną rękę postanowili zabrać się za zorganizowanie pierwszego takiego biegu w naszym mieście – opowiada Aneta Stanowska jedna z obecnych organizatorek biegu.

Niestety los zdecydował inaczej. Na niespełna miesiąc przed startem Wojtek umiera.  I Cieszanowska Dycha, która miała być fantastycznym pomysłem grupy młodych ludzi zachęcających do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, zmieniła się w bieg upamiętniający jednego z założycieli. Nie było go już wśród nas, ale Cieszanowska Dycha zbliżała się wielkimi krokami. Pełni smutku i tęsknoty chcieliśmy, aby ten bieg nie był końcem, a początkiem. Początkiem pamięci o cudownym chłopaku, zawsze uśmiechniętym i pełnym energii – takiego go pamiętamy i chcemy aby inni mogli uczcić jego pamięć w sposób który najbardziej kochał- sportem i szczęściem które  tenże daje – dodaje organizatorka.

Organizację biegu z całą energią wsparło Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. Gdy tylko okazało się, że zmniejszono restrykcje związane z organizacją tego typu wydarzeń rozpoczęliśmy działania. Choć czasu na przygotowanie biegu i zapisy mamy niewiele to wierzymy w zaangażowanie naszych sportowców – podkreśla dyrektor CKiS Marlena Wiciejowska.

Cieszanowska Dycha im. Wojtka Pałczyńskiego wystartuje o godz. 10.00 w niedzielę 28 czerwca. Biegacze do pokonania będą mieć trasę długości 10km, natomiast zawodnicy nordic walking przejdą dystans 5,4 km. Wpisowe w wysokości 30 zł w całości przeznaczone zostanie na organizację wydarzenia.

mat. prasowy