Cztery pory roku w Cieszanowie

Gmina Cieszanów i Obwód Łucki na Ukrainie nie były do tej pory najbardziej popularnymi celami podróży turystów. Ma to się zmienić dzięki wyjątkowemu projektowi, którego efektem będzie powstanie niebanalnych szlaków turystycznych zaproponowanych przez samych mieszkańców.

Co możemy robić zimą, wiosną, latem i jesienią w okolicach Cieszanowa czy w Obwodzie Łuckim? Na pewno zwiedzić lokalne atrakcje i przeżyć wiele przygód. Najlepszym sposobem na to jest podróżowanie według szlaku turystycznego. Do tego samego wniosku doszli partnerzy projektu i otrzymali dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. To co jednak odróżnia ten projekt od innych to oddolne podejście do kreowania pomysłów na szlaki.

W projekcie „4 Pory roku” każdy może być twórcą pomysłu na zwiedzanie, liczy się oryginalność i dobra zabawa. Zapraszamy do uczestnictwa w konkursie w którym wziąć może udział każda osoba zamieszkująca na stałe na terenie Polski i ma ukończone 18 lat.

Do 12 czerwca czekamy na pomysły szlaków, które będą składać się z minimum 5 punktów przystankowych, stanowiących miejsca warte odwiedzenia w konkretnej porze roku. Warunkiem jest ogólna dostępność turystyczna tych miejsc oraz możliwość ustawienia tablicy informacyjnej przy każdym z nich. Proponowane szlaki muszą przebiegać w obrębie Gminy Cieszanów i nie mogą wykraczać poza jej granice administracyjne.

Liczymy na kreatywność i nieszablonowe pomysły. Nie ograniczamy tematyki szlaków. Propozycje mogą nawiązywać zarówno do historii czy przyrody regionów jak również być oparte o uniwersalne wartości czy popularne w kulturze tematy.

Spośród nadesłanych propozycji wybrane zostaną cztery najciekawsze a pomysłodawcy otrzymają równorzędne nagrody, którymi będą: rower turystyczny, statuetka, udział w imprezie Mikser Turystyczny na Ukrainie.

Więcej informacji i szczegółowy regulamin konkursu odnaleźć można na stronie:

www.cieszanow.pl w zakładce 4 pory roku oraz profilu na FB Cieszanów – Cztery Pory Roku.

Konkurs – Cztery Pory Roku

Z roku na rok coraz więcej turystów odwiedzających Roztocze zapuszcza się w odkrywaniu piękna Polski Wschodniej w okolice Cieszanowa. Turyści doskonale znają odbywające się tu latem festiwale Cieszanów Rock Festiwal i Folkowiskoa, ale też jak magnes przyciąga ich tu zabytkowa XVI wieczna drewniana cerkiew w Gorajcu czy cieszanowska synagoga. Ciekawych miejsc wartych odwiedzenia jest tu jednak znacznie więcej. Każdy z nas może teraz o nich opowiedzieć, a przy okazji wygrać cenne nagrody (4 rowery i 4 wycieczki nad jezioro Świteź na Ukrainie).

12 maja rusza konkurs Cieszanów – 4 Pory Roku, w którym każdy może zgłosić swój własny pomysł na krótki szlak turystyczny po terenie gminy Cieszanów. Reguły są dość proste. Do 12 czerwca należy przedstawić swój pomysł na szlak turystyczny ukazujący walory przyrodnicze, turystyczne lub kulturowe gminy Cieszanów. Szlak składać musi się z 5 punktów przystankowych, miejsc wartych odwiedzenia o różnych porach roku. Ważne, żeby każde z tych miejsc było łatwo dostępne dla potencjalnych turystów i żeby we wskazanym miejscu istniała możliwość ustawienia tablicy informacyjnej. Opis szlaku powinien być bardzo prosty i zawierać wyłącznie podstawowe informacje przydatne dla turysty. Nie trzeba się też głowić nad przebiegiem tras, tym zajmą się eksperci.  Żeby wziąć udział w konkursie nie trzeba być więc znawcą, wystarczy mieć dobry pomysł i wytypować 5 ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Każda osoba może złożyć maksymalnie 4 propozycje czyli tyle ile mamy pór roku. Cztery najciekawsze pomysły na szlaki turystyczne po terenie gminy Cieszanów zostaną zrealizowane.

Pełnych informacji o konkursie udziela zastępca dyrektora CKiS Marcin Piotrowski 662 859 711. Szczegóły konkursu i regulamin dostępne na stronie www.ckis.cieszanow.pl i profilu facebookowym Cieszanów – Cztery Pory Roku

Marcin Piotrowski

Cztery Pory Roku. Projekt finansowany jest ze środków Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2014-2020.