Ze wschodu, na wschód – koncert kolęd w Gorajcu

Niewielka podkarpacka wieś Gorajec to nieformalna stolica kultury tradycyjnej we wschodniej Polsce. To tu odbywa się jeden z najważniejszych letnich europejskich festiwali folkowych Folkowisko.

Miejsce to rozbrzmiewa muzyką i licznymi warsztatami przez okrągły rok, również zimą. W niedziele 21 stycznia odbył się tu wyjątkowy, klimatyczny koncert kolęd, podczas którego wystąpiła grupa wokalna „Nie Ten Dzień” z Zamościa. Muzyka chóru wypełniła przestrzeń zabytkowej XVI wiecznej gorajeckiej cerkwi. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków drewnianych na terenie Polski, którego historia sięga aż 1586 roku. Od kilku lat dzięki zaangażowaniu mieszkańców i członków stowarzyszenia Folkowisko odbywają się tu koncerty muzyki sakralnej.

To piękne, że do naszej niewielkiej wsi przyjeżdżają ludzie z całego świata, żeby wspólnie z nami śpiewać”- mówi sołtys Gorajca Henryk Nienajadło.

Noc, śnieg, przygaszone światła i wspaniałe głosy chórzystów stworzyły niesamowity klimat. „Byłam zachwycona, wyjątkowy koncert. Oświetlony barwnie ikonostas przywodził na myśl skojarzenia z wrotami do nieba, aż ciarki przechodziły po plecach” – dodaje jedna z uczestniczek koncertu Anna Woszczak

Sukces niedzielnego koncertu, podczas  którego na widowni zasiadło prawie 100 osób, skłania organizatorów do przygotowania kolejnych tego typu koncertów. „Prowadzimy już rozmowy z chórem Eteria i mamy nadzieję, że w lutym będziemy mogli ponownie zaprosić wszystkich miłośników muzyki sakralnej do Gorajca” – dodaje koordynator koncertów Marcin Piotrowski z Chutoru Gorajec.

mat. prasowy