Roztoczańskie krajobrazy część II

Józefów – Stara Huta – Malewszczyzna – Hutki-Krasnobr6d – kaplica św. Rocha – Wólka Husińska – Stanisławów – wzgórze “Kamień”- Stanisławów – Długi Kąt – Józefów. Długość trasy – 43 km w tym: droga asfaltowa 32,8 km, droga leśna i polna 10,3 km.

Wyruszamy w kierunku Zwierzyńca. Po 7,3 km jazdy asfaltem skręcamy w prawo do lasu, w kierunku wsi Lasowe (można spotkać również nazwę Lasowce). Jedziemy 1,8 km leśną drogą wzdłuż granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego, dojeżdżamy do rozwidlenia dróg, odbijamy w prawo i po 1 km jesteśmy we wsi Stara Huta jeszcze 600 m polną drogą i znów jedziemy drogą o nawierzchni asfaltowej.

Przed nami trzy niewielkie wzniesienia; pokonujemy je, obserwując wspaniale roztoczańskie krajobrazy (z ostatniego wzniesienia zjeżdżamy z prędkością 50 km/h). Po 4 km dojeżdżamy do wsi Malewszczyzna i skręcamy w lewo – wjeżdżamy na teren Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, po następnych 4 km na skrzyżowaniu we wsi Hutki jedziemy w prawo, jeszcze 1,6 km i na zakręcie przed drewnianym mostem zjeżdżamy z drogi asfaltowej na drogę (nawierzchnia trelinka 200 m) prowadzącą do lasu. Leśna droga biegnąca wzdłuż stawów hodowlanych na rzece Wieprz po 2 km krzyżuje się z asfaltową po prawej stronie znajdują się ośrodki wypoczynkowe “Roztocze” i “Pszczeliniec”, jedziemy w lewo; po 770 m kolejne skrzyżowanie z drogą prowadzącą nad zalew rekreacyjny. Wybierając pobyt nad zalewem, skręcimy w lewo, chcąc kontynuować jazdę, pojedziemy w prawo. Naszym najbliższym celem jest dotarcie do kaplicy św. Rocha. Po 250 m, na skrzyżowaniu obieramy kierunek w prawo (jadąc w lewo dojedziemy do centrum Krasnobrodu – miasta uzdrowiska) po 1 km tablica informacyjna wskaże nam kierunek i odległość do kaplicy (1 km). Kaplicę św. Rocha ufundowała Marysieńka Sobieska. Kaplica odbudowana w stylu zakopiańskim stanowi – ze względu na wydarzenia historyczne, które nieopodal miały miejsce i urodę tego miejsca, dużą atrakcję turystyczną. Od jej imienia nazwany został rezerwat, przez który wiodą dwie ścieżki: dydaktyczna i spacerowa.

Wracamy do miejsca zjazdu z drogi asfaltowej, kolejnym naszym celem będzie dotarcie na wzgórze Kamień. Czeka nas teraz 2,6 km wspinaczka do wsi Wólka Husińska. Po osiągnięciu szczytu góry (uwaga – ostry zjazd) jedziemy 3,3 km do wsi Stanisławów i na skrzyżowaniu, skręcamy w lewo, w polną drogę, którą biegnie “Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej na Roztoczu” i wytyczona jest ścieżka dydaktyczna na wzgórze Kamień, do którego docieramy po 1,3 km. Wzgórze Kamień jest pomnikiem przyrody nieożywionej, gdzie wapienne bloki skalne o różnym kształcie i rozsypane po wzgórzu skałki są według legendy pozostałością po niedokończonym piekle; stąd Piekiełko to potoczna nazwa tego miejsca.

Ze wzgórza Kamień wracamy do skrzyżowania w Stanisławowie, skręcamy w lewo i jedziemy drogą powiatową 3 km do wsi Długi Kąt. Tam na skrzyżowaniu kierujemy się w prawo do Józefowa i po 5 km jesteśmy na miejscu